Przejdź do głównej zawartości

Dwie Marty, dwa koty

Jest taki obraz Fridy Kahlo, który wydaje mi się bardzo bliski. Zapewne go znacie - nosi tytuł "Dwie Fridy". Lubię go, ponieważ moja niepokorna wyobraźnia interpretuje go sobie na własny użytek - wedle upodobań.
Kocham malarstwo Fridy i uwielbiam samą Fridę, a właściwie - swoje wyobrażenie o niej. Przeczytałam swego czasu jej biografię i swoim zwyczajem machnęłam ręką na nieznośną, wiecznie rozwydrzoną i pragnącą być w centrum uwagi dziewuchę, którą biografia ukazała. Frida była inna - wiem to. Była bardziej hipnotyzująca niż nieznośna, bardziej figlarna niż rozwydrzona. Bardziej artystyczna, niż egocentryczna. Wiem to - znam ją.

Ale nie o tym dziś miało być. Dziś o dwóch Martach i dwóch kotach - jedne są kolorowe i ciekawe świata, a drugie przysypane śniegiem i czekające na wiosnę. Zdanie swoje o zimie podtrzymuję i nigdy go nie cofnę. Choć muszę przyznać, że wczorajsze lepienie bałwana, klasyczne do porzygania lecz wciąż zabawne aniołki w śniegu i przewracanie się w zaspy było fajne. Ale to nie śnieg to sprawił. To sprawił mój M.


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Wiosna, pani Trino

To już oficjalne! Od dziś wiosna! Bardzo mi brakowało tej zmienności gdy mieszkałam za granicą. Tych wszystkich stu pięćdziesięciu pór roku, które mamy w Polsce (przedwiośnie, już-prawie-wiosna, w-zasadzie-już-wiosna-ale-spadł-śnieg-i-jest-minus-dziesięć i tak dalej).
Wiosna sprawia, że tym przyjemniej mi się się wszystko ZACZYNA. Mam mnóstwo energii i wspaniale mi się grzebie w papierzyskach dotyczących historii Triny Papisten i pozostałych "czarownic" z Pomorza.
Tu w drodze do biblioteki Muzeum Pomorza Środkowego, które udostępniło mi ważne dla historii materiały :)

Święto Igieł

Sezon na zamiatanie igieł po choince uważam za otwarty. Zamiatanie Igieł to największe (a w zasadzie najdłuższe) święto w polskim kalendarzu wszelkich okoliczności. Rozpoczyna się tradycyjnie po 6 stycznia, a kończy się wraz z nastaniem kolejnych Świąt Bożego Narodzenia. Do tego czasu Polacy odnajdują igły w swoich skarpetach, posiłkach, w pościeli... słowem - wszędzie. Igły pozwalają im utrzymać przez cały rok świąteczną atmosferę. Nawet jeśli sądzisz, że już ich nie ma, pojawiają się gdzieś w zakamarkach. Nawet gdy nadchodzi Wielkanoc i myślami krążysz raczej wokół jajek, niż wokół igieł, one wyskakują gdzieś zza kanapy i radośnie kłują cię w palce :).
Skoro już uderzam w taki nastrojowy ton... Byłam dziś na cmentarzysku choinek i zrobiło mi się przykro. Gdy mieliśmy kominek, paliliśmy nimi wieczorkiem i czuliśmy jeszcze zapach iglaka, składając mu hołd oraz ciesząc się z jego całopalnego pożegnania. Teraz kominka brak i iglak poszedł do mogiły zbiorowej.
I w ogóle tak jakoś melanchol…

Czy moje "ja" jest naprawdę moje? :)

Podobno każdy z nas zmienia się mniej więcej co 7-8 lat. Oczywiście nie chodzi tu o wygląd, lecz o psychikę. I nie jest to zmiana nagła, ale stopniowa. Po prostu "ja" siedmioletnie i "ja" czternastoletnie różnią się tak bardzo, że równie dobrze mogłyby to być dwie inne osoby. Ale jeszcze ciekawiej jest gdy takie różnice występują pomiędzy mną dwudziestoośmioletnią a mną trzydziestopięcioletnią.
Nie macie czasem wrażenia, że na jakimś etapie życia wdrukowaliście sobie określony cel / sposób życia / plan / marzenie i po prostu zapomnieliście sprawdzać na bieżąco, czy on nadal jest aktualny? Bo czasami tak się o coś walczy, walczy i z jakiegoś powodu nie wychodzi. A może warto się zatrzymać i zastanowić, czy nadal tego w ogóle pragniemy? Czy to nadal są MOJE pragnienia, czy może pragnienia mnie z przeszłości?
Ot, takie filozoficzne rozważania przy wieczornym kakao ;)