Przejdź do głównej zawartości

Śliski Gość

Takie coś dziś znalazłam:

"Sześcioro sąsiadów mieszka razem na ogromnej Dłoni, która jest dla nich jedynym istniejącym światem: Księżycowy Szaman co noc dopilnowuje, by czarny nieboskłon zapełnił się gwiezdnym pyłem, Fioletowy Pies i Niebieski Kot odbywają każdego dnia przyjacielskie pogawędki oraz organizują podwieczorki dla wszystkich przyjaciół. Ćwierkkwik żyje w świecie dźwięków i muzyki - potrafi zapamiętać i odtworzyć każdy odgłos, z jakim kiedykolwiek miał do czynienia. Sprytne Stworzonko, choć bardzo malutkie, dba o to, by wszyscy byli zadowoleni, starając się pracowitością i przydatnością dowieść swej wielkiej przyjaźni. Wielki Małż Quahog, który liczy sobie tysiące lat, spoczywa na dnie oceanu i obserwuje jak przemijają lata i epoki.
    Wszystko układa się wspaniale aż do czasu gdy w samym środku nocy na Dłoni pojawia się nowe stworzenie - Śliski Gość. Jego odrażająca powierzchowność (rozbiegane ślepia; wilgotna, pokryta szlamem skóra) to tylko wierzchołek góry lodowej. Wkrótce bowiem, jego przybycie przewraca niewielki świat przyjaciół do góry nogami.

Śliski Gość zilustrowany przez M.
Śliski Gość jest istotą podstępną i nietowarzyską. W każdym potrafi odnaleźć jego największą słabość, wykorzystać ją i sprawić, że zaatakowany czuje się zraniony do głębi.
Przy pomocy mrocznych sztuczek sprawia, że mieszkańcy Dłoni - jeden po drugim, słabną i zaczynają chorować.
Śliski Gość zabiera Księżycowemu Szamanowi jego sny i marzenia. Odbiera Sprytnemu Stworzonku wiarę we własne siły. Sprawia, że Ćwierkkwik głuchnie. Wysysa moc z gwiazd, przez co te - jedna po drugiej, gasną. Odbiera Fioletowemu Psu siły i beztroskę. Pozbawia Niebieskiego Kota futerka i zamienia go w odrażające, pokryte szlamem, słabe stworzenie.
    Czy gwiazdy powrócą na niebo, przyjaciele ozdrowieją, a życie powróci na powierzchnię Dłoni...?"

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Wiosna, pani Trino

To już oficjalne! Od dziś wiosna! Bardzo mi brakowało tej zmienności gdy mieszkałam za granicą. Tych wszystkich stu pięćdziesięciu pór roku, które mamy w Polsce (przedwiośnie, już-prawie-wiosna, w-zasadzie-już-wiosna-ale-spadł-śnieg-i-jest-minus-dziesięć i tak dalej).
Wiosna sprawia, że tym przyjemniej mi się się wszystko ZACZYNA. Mam mnóstwo energii i wspaniale mi się grzebie w papierzyskach dotyczących historii Triny Papisten i pozostałych "czarownic" z Pomorza.
Tu w drodze do biblioteki Muzeum Pomorza Środkowego, które udostępniło mi ważne dla historii materiały :)

Święto Igieł

Sezon na zamiatanie igieł po choince uważam za otwarty. Zamiatanie Igieł to największe (a w zasadzie najdłuższe) święto w polskim kalendarzu wszelkich okoliczności. Rozpoczyna się tradycyjnie po 6 stycznia, a kończy się wraz z nastaniem kolejnych Świąt Bożego Narodzenia. Do tego czasu Polacy odnajdują igły w swoich skarpetach, posiłkach, w pościeli... słowem - wszędzie. Igły pozwalają im utrzymać przez cały rok świąteczną atmosferę. Nawet jeśli sądzisz, że już ich nie ma, pojawiają się gdzieś w zakamarkach. Nawet gdy nadchodzi Wielkanoc i myślami krążysz raczej wokół jajek, niż wokół igieł, one wyskakują gdzieś zza kanapy i radośnie kłują cię w palce :).
Skoro już uderzam w taki nastrojowy ton... Byłam dziś na cmentarzysku choinek i zrobiło mi się przykro. Gdy mieliśmy kominek, paliliśmy nimi wieczorkiem i czuliśmy jeszcze zapach iglaka, składając mu hołd oraz ciesząc się z jego całopalnego pożegnania. Teraz kominka brak i iglak poszedł do mogiły zbiorowej.
I w ogóle tak jakoś melanchol…

Czy moje "ja" jest naprawdę moje? :)

Podobno każdy z nas zmienia się mniej więcej co 7-8 lat. Oczywiście nie chodzi tu o wygląd, lecz o psychikę. I nie jest to zmiana nagła, ale stopniowa. Po prostu "ja" siedmioletnie i "ja" czternastoletnie różnią się tak bardzo, że równie dobrze mogłyby to być dwie inne osoby. Ale jeszcze ciekawiej jest gdy takie różnice występują pomiędzy mną dwudziestoośmioletnią a mną trzydziestopięcioletnią.
Nie macie czasem wrażenia, że na jakimś etapie życia wdrukowaliście sobie określony cel / sposób życia / plan / marzenie i po prostu zapomnieliście sprawdzać na bieżąco, czy on nadal jest aktualny? Bo czasami tak się o coś walczy, walczy i z jakiegoś powodu nie wychodzi. A może warto się zatrzymać i zastanowić, czy nadal tego w ogóle pragniemy? Czy to nadal są MOJE pragnienia, czy może pragnienia mnie z przeszłości?
Ot, takie filozoficzne rozważania przy wieczornym kakao ;)