Przejdź do głównej zawartości

Pomnik

Pamiętam te nastoletnie czasy, w których fascynowało mnie wszystko co pisał, mówił, czy "szumiał i zlepiał" (jak sam mawiał) Miron Białoszewski. Przeżywałam wtedy strasznie to, że ledwie parę lat przed szczytem mojego uwielbienia wobec jego osoby i twórczości on jeszcze żył. Wydawało mi się to jakimś psikusem losu, że te dwie chronologie zostały ze sobą splecione właśnie w taki sposób - na zakładkę, a nie równolegle. Co też mi wtedy chodziło po głowie...? Byłam przekonana, że gdyby Miron nadal żył w czasach, w których ja odkrywam jego słowa, pojechałabym do niego i powiedziała mu o swoim uwielbieniu dla jego "Szumów, zlepów i ciągów". Może bym napisała do niego. Może coś innego. W każdym razie, byłam przekonana, że COŚ bym na pewno zrobiła...

Tymczasem, w ostatnich latach odeszli inni wielcy ludzie, których bardzo podziwiałam. Tak, wiadomo, że chodzi mi również o Robina Williamsa, ale nie tylko. Myślę o Lauren Bacall, która odeszła mgnienie oka temu. Myślę o Elizabeth Taylor, która przecież zmarła ledwie trzy lata temu. Nagle zaczyna mi się wydawać, że dożywam czasów, w których "wielcy odchodzą". Ale przecież oni nie odeszli. Wybudowali pomnik trwalszy niż ze spiżu.

A tu piękne słowa, które świetnie pasują zarówno do tych rozmyślań, jak i do nastroju i pogody (deszcz, deszcz i grube chmury)...


Komentarze

  1. Cztery wesela i pogrzeb... Lovely story...

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Wiosna, pani Trino

To już oficjalne! Od dziś wiosna! Bardzo mi brakowało tej zmienności gdy mieszkałam za granicą. Tych wszystkich stu pięćdziesięciu pór roku, które mamy w Polsce (przedwiośnie, już-prawie-wiosna, w-zasadzie-już-wiosna-ale-spadł-śnieg-i-jest-minus-dziesięć i tak dalej).
Wiosna sprawia, że tym przyjemniej mi się się wszystko ZACZYNA. Mam mnóstwo energii i wspaniale mi się grzebie w papierzyskach dotyczących historii Triny Papisten i pozostałych "czarownic" z Pomorza.
Tu w drodze do biblioteki Muzeum Pomorza Środkowego, które udostępniło mi ważne dla historii materiały :)

Święto Igieł

Sezon na zamiatanie igieł po choince uważam za otwarty. Zamiatanie Igieł to największe (a w zasadzie najdłuższe) święto w polskim kalendarzu wszelkich okoliczności. Rozpoczyna się tradycyjnie po 6 stycznia, a kończy się wraz z nastaniem kolejnych Świąt Bożego Narodzenia. Do tego czasu Polacy odnajdują igły w swoich skarpetach, posiłkach, w pościeli... słowem - wszędzie. Igły pozwalają im utrzymać przez cały rok świąteczną atmosferę. Nawet jeśli sądzisz, że już ich nie ma, pojawiają się gdzieś w zakamarkach. Nawet gdy nadchodzi Wielkanoc i myślami krążysz raczej wokół jajek, niż wokół igieł, one wyskakują gdzieś zza kanapy i radośnie kłują cię w palce :).
Skoro już uderzam w taki nastrojowy ton... Byłam dziś na cmentarzysku choinek i zrobiło mi się przykro. Gdy mieliśmy kominek, paliliśmy nimi wieczorkiem i czuliśmy jeszcze zapach iglaka, składając mu hołd oraz ciesząc się z jego całopalnego pożegnania. Teraz kominka brak i iglak poszedł do mogiły zbiorowej.
I w ogóle tak jakoś melanchol…

Czy moje "ja" jest naprawdę moje? :)

Podobno każdy z nas zmienia się mniej więcej co 7-8 lat. Oczywiście nie chodzi tu o wygląd, lecz o psychikę. I nie jest to zmiana nagła, ale stopniowa. Po prostu "ja" siedmioletnie i "ja" czternastoletnie różnią się tak bardzo, że równie dobrze mogłyby to być dwie inne osoby. Ale jeszcze ciekawiej jest gdy takie różnice występują pomiędzy mną dwudziestoośmioletnią a mną trzydziestopięcioletnią.
Nie macie czasem wrażenia, że na jakimś etapie życia wdrukowaliście sobie określony cel / sposób życia / plan / marzenie i po prostu zapomnieliście sprawdzać na bieżąco, czy on nadal jest aktualny? Bo czasami tak się o coś walczy, walczy i z jakiegoś powodu nie wychodzi. A może warto się zatrzymać i zastanowić, czy nadal tego w ogóle pragniemy? Czy to nadal są MOJE pragnienia, czy może pragnienia mnie z przeszłości?
Ot, takie filozoficzne rozważania przy wieczornym kakao ;)