Przejdź do głównej zawartości

Jak i nad czym pracuję?

Jak pracuję? Codziennie. Wytrwale. Z uporem maniaka.

Owszem, uroczo wyglądają te wszystkie zdjęcia wykonane podczas natchnionej pracy w sercu lasu - z rozwianym włosem, nad klawiaturą maszyny do pisania.


Nie zawsze jednak wygląda to tak pięknie. Zazwyczaj pracuję od bladego świtu. Z włosem nie tyle rozwianym, co sfilcowanym od poduszki. Z twarzą nie tyle natchnioną, co maksymalnie skupioną.Pracę swoją dzielę na dwa rodzaje czynności: planowanie trasy oraz właściwą jazdę. I dokładnie jak w tej metaforze - potrzebuję marzenia / wizji / natchnienia, bo ono jest jak iskra, bez której nie ma zapłonu i silnik nie ruszy. Ale z drugiej strony - samą iskrą to sobie można co najwyżej "z popielnika na Wojtusia mrugać" (znacie tę smętną piosnkę?). Można odpalić silnik, postać na parkingu i pogazować tak, żeby sąsiedzi słyszeli, że wielcy z nas artyści.


Bo dopiero po tej iskrze zaczyna się prawdziwa trasa, która - nawet jeśli prowadzi do najdalszych zakątków świata i wiedzie przez najdziksze stepy - nie obejdzie się bez minimalnego choćby planu i bez kierowcy.

Tak też i ja - staram się zawsze osiągnąć konsensus pomiędzy swoją wizją a planem. Pomiędzy natchnieniem a ciężką harówą. Jakie są tego efekty...?Zazwyczaj mam na warsztacie kilka książek na raz. W moim życiu oraz w mojej pracy chaos i porządek wiecznie walczą o dominację. Moje pisanie podlega humorom i emocjom dlatego piszę (chaos) i redaguję (porządek). Czasami mam wrażenie, że więcej z tego co napisałam idzie pod buta lub do kosza, niż kiedykolwiek ujrzy światło dzienne.A nad czym pracuję obecnie? 

Okoliczności przyjścia na świat głównego bohatera są dość nietypowe. Urodzony wśród książkowych regałów - na dziale "Legendy i mity"; zawinięty nie w pieluszkę, a w karty baśni - otrzymuje od swojej matki niezwykły spadek, który wyznaczy kierunek całego jego dorosłego życia.
"Lapis lazuli"

Jeszcze w czasach cywilizacji babilońskiej powstał mit o królowej Ereszkigal - okrutnej pani władającej krainą zatracenia i śmierci. Powstała również pierwsza, podziemna historia miłosna, w której to... No właśnie - co tam się w zasadzie wydarzyło...?

 
http://matrzeciak.blogspot.com/p/moje-ksiazki_30.html  
Inne moje projekty


 
 https://drive.google.com/file/d/0B9ZVYFLvcq1LVUJLWkRQaF9mVlU/view
 

Sztuka
"Zwierzęca pamięć Adaleny"


 Adalena jest młoda. I bardzo niewiele wie na temat swoich potrzeb. Wszystko, co wypięte z ram gorsetu wydaje jej się zwierzęce i wyuzdane. Do czasu gdy na swojej drodze spotyka prawdziwe zwierzę...


 Powieść biograficzna

 Jako mały chłopiec mój dziadek mieszkał pod Wilnem. Zawierucha wojenna i powojenna przerzucała członków jego rodzinny po najróżniejszych zakątkach Europy. Począwszy od Taganrogu nad Morzem Azowskim, przez Wilno, a skończywszy na Słupsku.

Priorytetem, jaki przyjęłam sobie podczas pracy ze wspomnieniami dziadka było: "porządkować, ale nie cenzurować". Brak cenzury oznaczał dla mnie również pozostawienie oryginalnej wymowy i składni, którą dziadek do tej pory stosuje w swoich wypowiedziach. Jest tam pełno naleciałości z rejonów Wileńszczyzny, a także mnóstwo składni językowych, które do dziadka przylgnęły gdzieś na przestrzeni lat. Pozostawiłam to wszystko w oryginalnej wersji uznając, że jest to właśnie największy skarb tej publikacji.


Zbiór opowiadań
"Dramat śledzia po kaszubsku"

Zbiór opowiadań, który powstał w odpowiedzi na pytanie: co by było, gdyby mitologia dawnych Kaszubów była aktualna do dziś...? Co więcej – co by było, gdyby stare wierzenia kaszubskie okazały się prawdą...?
 
Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Wiosna, pani Trino

To już oficjalne! Od dziś wiosna! Bardzo mi brakowało tej zmienności gdy mieszkałam za granicą. Tych wszystkich stu pięćdziesięciu pór roku, które mamy w Polsce (przedwiośnie, już-prawie-wiosna, w-zasadzie-już-wiosna-ale-spadł-śnieg-i-jest-minus-dziesięć i tak dalej).
Wiosna sprawia, że tym przyjemniej mi się się wszystko ZACZYNA. Mam mnóstwo energii i wspaniale mi się grzebie w papierzyskach dotyczących historii Triny Papisten i pozostałych "czarownic" z Pomorza.
Tu w drodze do biblioteki Muzeum Pomorza Środkowego, które udostępniło mi ważne dla historii materiały :)

Święto Igieł

Sezon na zamiatanie igieł po choince uważam za otwarty. Zamiatanie Igieł to największe (a w zasadzie najdłuższe) święto w polskim kalendarzu wszelkich okoliczności. Rozpoczyna się tradycyjnie po 6 stycznia, a kończy się wraz z nastaniem kolejnych Świąt Bożego Narodzenia. Do tego czasu Polacy odnajdują igły w swoich skarpetach, posiłkach, w pościeli... słowem - wszędzie. Igły pozwalają im utrzymać przez cały rok świąteczną atmosferę. Nawet jeśli sądzisz, że już ich nie ma, pojawiają się gdzieś w zakamarkach. Nawet gdy nadchodzi Wielkanoc i myślami krążysz raczej wokół jajek, niż wokół igieł, one wyskakują gdzieś zza kanapy i radośnie kłują cię w palce :).
Skoro już uderzam w taki nastrojowy ton... Byłam dziś na cmentarzysku choinek i zrobiło mi się przykro. Gdy mieliśmy kominek, paliliśmy nimi wieczorkiem i czuliśmy jeszcze zapach iglaka, składając mu hołd oraz ciesząc się z jego całopalnego pożegnania. Teraz kominka brak i iglak poszedł do mogiły zbiorowej.
I w ogóle tak jakoś melanchol…

Czy moje "ja" jest naprawdę moje? :)

Podobno każdy z nas zmienia się mniej więcej co 7-8 lat. Oczywiście nie chodzi tu o wygląd, lecz o psychikę. I nie jest to zmiana nagła, ale stopniowa. Po prostu "ja" siedmioletnie i "ja" czternastoletnie różnią się tak bardzo, że równie dobrze mogłyby to być dwie inne osoby. Ale jeszcze ciekawiej jest gdy takie różnice występują pomiędzy mną dwudziestoośmioletnią a mną trzydziestopięcioletnią.
Nie macie czasem wrażenia, że na jakimś etapie życia wdrukowaliście sobie określony cel / sposób życia / plan / marzenie i po prostu zapomnieliście sprawdzać na bieżąco, czy on nadal jest aktualny? Bo czasami tak się o coś walczy, walczy i z jakiegoś powodu nie wychodzi. A może warto się zatrzymać i zastanowić, czy nadal tego w ogóle pragniemy? Czy to nadal są MOJE pragnienia, czy może pragnienia mnie z przeszłości?
Ot, takie filozoficzne rozważania przy wieczornym kakao ;)